„Ak milujete merle kožúšky, je potrebné si uvedomiť, že nič nie je zadarmo...“

Merle sfarbenie nie je samo o sebe farba. V skutočnosti ide o zriedenie (zosvetlenie) pôvodnej farby psa. Toto riedenie je nepravidelné a spôsobuje ho práve gén merle.

Zosvetlenie sa prejavuje na celom tele, avšak to, ako sa gén prejaví a ako veľmi bude psík „merle“ závisí od ďalších génov, ktoré to ovplyvňujú. Rôzne množstvo tohto sfarbenia závisí od prevahy merle. Práve jedinci, u ktorých nie je merle rozpoznateľné, sú z genetického hľadiska nebezpečný! Označujeme ich ako skryté merle, alebo inak Cryptic / Hidden merle.

Dôvod, prečo je gén merle v chove tak zradný je v tom, že u týchto jedincov je preukázateľne vyšší výskyt hluchoty a slepoty než u zbytku populácie. Na to, aby potomci zdedili gén merle stačí, aby jeden z rodičov vrhu tento gén mal. Niektorí ľudia v snahe zvýšiť počet merle šteniat vo vrhu skrížia dva merle jedince a tu môže vzniknúť veľmi vážny problém, a tým je double merle! To znamená, že sa vo vrhu neobjavia iba merle alebo non-merle šteňatá, ale aj double merle, pre ktoré je typická prevaha bielej farby (s minimom merle znakov) a množstvom zdravotných problémov. Nakoľko sa často tieto „biele“ šteňatá s hendikepom nepredajú, pre ich postihnutie, zvyčajne končia vyhodené na ulici. Pre mnohé psíky je to tak veľmi ťažký štart do života.

  • Non-merle - jedinec bez génu merle
  • Merle - jedinec s génom merle
  • Double merle - jedinec, ktorý vznikne skrížením dvoch merle

Percentuálna pravdepodobnosť vplyvu merle génu na potomkov pri skrížení dvoch merle jedincov je 50% merle, 25% non -merle, 25% double merle.

Z tohto faktu vyplýva, že postihnutie sa nemusí prejaviť u všetkých jedincov vo vrhu, takže pre množiteľov je to stále výhodný obchod, najmä keď je dopyt po merle šteňatách v súčasnosti tak vysoký. Nehovoriac o tom, že niektorí ľudia neznalí genetiky, dopytujú priamo double merle šteňatá, práve pre “exotické sfarbenie”, či zaujímavý tvar očí, bez vedomia, že tieto psy sú zdravotne postihnuté. Tu vzniká otázka - podporiť kúpou množiteľa a žiť s vedomím, že možno práve súrodenec vášho šteniatka bude celý život trpieť? Hluché, slepé, či s epilepsiou často napokon skončia na ulici, v útulkoch, združeniach, nakoľko starostlivosť o takéto zviera je finančne i psychicky náročná. Noví majitelia sa takýchto “nepodarkov” radšej zbavia, než aby svoj vlastný život prispôsobili znevýhodnenému psíkovi, ktorého si kúpili ako šteňa s výnimočným sfarbením na inzertnom portáli.

Druhým faktom, prečo sa rodia double merle šteňatá je nevedomosť. V zmysle, že sám majiteľ nepozná problematiku merle génu a ani netuší, že nesmie skrížiť vzájomne dva jedince s merle génom. Ďalším dôvodom je, že ani sám majiteľ nevie, že psa s génom merle má – skryté merle. Na tieto fatálne chyby však nedoplatí nik iný, než samotné psy, ktorým to poznačí celý život. Jednou z ďalších skutočností je, že double merle psy sa nedožívajú vysokého veku pre mnohé zdravotné komplikácie. Prečítajte si viac v skutočných príbehoch o double merle bratoch Eliota a Melmena.

Eliotov pribeh tu.

Melmenov príbeh zhrnutý tu.

Aké sú to komplikácie a aké problémy gén merle spôsobuje sa dočítate v sekcii defekty génu merle.

Kríženie dvoch merle jedincov je v Českej a Slovenskej republike zakázané!!! Je to považované za týranie chovom!

Dobrou správou je, že gén merle sa už dá jednoducho odtestovať. Pokiaľ majiteľ chce mať istotu, že jeho psík gén merle má, alebo nemá, môže mu urobiť testy. Tieto testy robia špeciálne laboratória na to určené a cena testu sa pohybuje okolo 56 €. Odtestovať vášho psíka si môžete dať napríklad tu.

Gén merle je sfarbenie, ktoré sa objavuje u viacerých plemien, ale len u niektorých je toto sfarbenie uznané štandardom FCI. Medzi uznané plemená so sfarbením merle patrí austrálsky ovčiak, border kólia, jazvečík, nemecká doga, louisianský leopardí pes, korgi, beauceron…

Iné zaužívané označenia pre sfarbenie merle: tiger, šedý tiger, dapple merle, red merle, blue merle, lila / lilac merle, slate (bridlicová) merle, double merle, harlekýn / harlequine, čokomerle, brown merle, kryptické merle, phantom merle.