Projekt vznikol v roku 2018. Jeho primárnym cieľom bolo šíriť osvetu o géne merle a finančne podporovať psíkov v núdzi. Jadro projektu tvorila séria dizajnových produktov, ktorými sa stali konkrétne hrnčeky s autorskou grafikou. Kresbové motívy na hrnčekoch zobrazujú psíkov s génom merle, ktorý sa ocitli v útulku, na ulici, alebo v núdzi.

Nositelia tohto génu majú špecifické sfarbenie srsti v podobe škvŕn, čo spôsobuje ich zaujímavý, netypický, a tým i veľmi žiadaný vzhľad. V súčasnosti sú psy s týmto génom neuveriteľne populárne a dopyt po nich sa výrazne zvýšil.

V kombinácii s častou neznalosťou majiteľov, čo tento gén spôsobuje, sa stávajú stále väčším problémom double merle psy, ktoré sú zvyčajne zdravotne postihnuté, práve kvôli génu merle. Double merle vzniká skrížením dvoch merle jedincov.

Majitelia sa často krát za účelom získania, čo najväčšieho počtu šteniatok s týmto atraktívnym sfarbením dopúšťajú chyby, ktorá je i v chovateľskom svete považovaná za týranie chovom a krížia vzájomne merle psy. Double merle psy, ktoré sú toho výsledkom bývajú najčastejšie šteňatá postihnuté hluchotou, slepotou, epilepsiou, autoimunnými či ďalšími ochoreniam a ich život sa dá považovať za veľmi krátky, nakoľko sa nedožívajú príliš dlho. Projekt má byť v prvom rade nositeľom tohto odkazu. Viac informácii nájdete v sekcii gén merle.

Druhotným cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky predajom produktov pre psíkov v útulkoch.